Čaro hôr - Ďumbier a Chopok 2014

Autor: Lucia Randová | 14.7.2014 o 11:11 | Karma článku: 6,15 | Prečítané:  2132x

Hory, miesto kde dostávate krídla a môžete sa unášať vo vlnách vánku, ktorý vás raz za čas prekvapí. Na jednom mieste zastaviť, zatvoriť oči a z hlboka sa nadýchnuť, uveriť, že niečo tak krásne leží pod vašimi očami a niečo krásne na vás iba čaká len čo sa znovu odoberiete po stopách, ktoré vryl do kameňa či zeme sám čas. Máte možnosť objavovať a dostávať dar, ktorý nekúpite v žiadnom obchode a na správnom mieste v správny čas máte možnosť splniť si svoj sen, ktorý si od malička držíte vo svojom batôšku.

     Mnohí z nás si raz za čas povedia: "to nejde" bez toho aby sa o to aspoň trošku pokúsili. Nepatrím medzi turistov, ktorí na hory chodia pravidelne a vo svojom vaku ukrývajú potrebnú výstroj, ktorá ich v nepriaznivých podmienkach môže zachrániť. Stáva sa zo mňa turista, ktorý verí v silu prírody a má chuť stále viac objavovať.

   Aby ste absolvovali náročnú túru je potrebné mať turistickú obuv, šál, mini prvú pomoc, nejakú tú nepremokavú bundu či pre prípad dlhé gate, ktoré vás udržia v teplúčku a bez vážnych zranení až do momentu posledného vydýchnutia pod kopcom.

     Dnes som sa Vás rozhodla zobrať na ďalekú cestu do Jasnej na Ďumbier a Chopok, ktoré majú nezastupiteľné čaro či už prírodné alebo... dozviete sa sami.

     Už v škôlke nás učili, že pred prvým vstupom do lesa sa máme hore pokloniť a každej jednej osobe, ktorú po ceste stretneme sa máme vrúcne pozdraviť, ja ako laik v cestovnom ruchu to môžem iba potvrdiť a povedať, že turistika nie je iba príroda, ale je to všetko to čo ju dopĺňa ako to boli včera milé usmievavé skupinky z Českej republiky či Slovenska, tvoriacei dobíjacie stanice, ktoré vám pri zúfalom lapaní po dychu dajú dúšok sily a energie a vy môžete opäť pokračovať v ceste.

    Na ceste na Ďumbier je nutné zaparkovať svoje auto pod kopcom na rozľahlom parkovisku a svoje kroky uberať po zelenej značne na chodníku, ktorý vás čím ďalej tým viac prekvapí. Samozrejme.. nie je potrebné veriť výpočtom časov uvedených na tabuľke, každý ma vlastné tempo, ale pre orientáciu je samozrejme dôležité si čas pozrieť. Po kamennom teréne ozdobenom krásnymi horami sa pomaly ale isto dostávate k prvej zastávke, ktorú môžem označiť za najoriginálnejšiu vec, ktorá ma v prírode postretla. Máte chuť sa po prvom výstupe trošku zohriať? Nezabudnite si do ruksaka pribaliť jedno polienko a po prekonaní pásma kosodrevín navštívte chatu Milana Rastislava Štefánika, v ktorej vašu námahu odmenia chutným citrónovým čajom úplne zadarmo. To je idylka, máte v jeden okamih pred očami výzvu, možnosť pomôcť, ochraňovať prírodu a ste za to aj odmenení. 

     A sme tu chata Milana Rastislava Štefánika 

s možnosťou vychutnať si krásny výhľad pri guláši, rezni, či vyprážanom syre s hranolkami a v ruke držať kofolu, či iný nápoj podľa vlastného vkusu. Po krátkej prestávke a posilnení sa môžete opäť vydať na cestu, ktorej koniec sa stáva vrcholom samotného Ďumbiera. Už na začiatku som spomínala turistickú obuv a ak sa neusilujete nájsť adrenalínový zážitok ako neplánovane ja určite je potrebná, pretože horský terén tvoria obrovské balvany, po ktorých skáčete aby ste sa udržali v rovnováhe. Cítite sa ako v roli vládcov hôr kamzíkov, ktoré môžete vidieť voľným okom ak ste v správnej chvíli na správnom mieste.

     Bolo to priam neopísateľné vidieť ich, stáť v bezprostrednej blízkosti a môcť ich pozorovať voľným okom ich čaro, ktoré tvorí klenot hôr. Nedalo sa ich opustiť, tak si sadnete na skalu a neprestávate si užívať tento krásny moment, ktorý sa vo vašom živote už nemusí znovu objaviť. Aj oni sú iba živé bytosti s chuťou objavovať, tak po určitom čase sa dostávajú preč z vášho zorného uhlu a vy môžete plný energie pokračovať v ceste na miesto s názvom Ďumbier.

     Stojíte na samotnom vrchole Ďumbiera, ktorý z vás urobí zloda hviezd zo samotných nebies.

    Pokračujete po skalnatom hrebeni s výhľadom na krásnu scenériu vašej rodnej zeme, v takéto momenty dostávate dar, ktorý si nemôžete zaobstarať v žiadnom butiku či supermarkete. Za hodinu a trištvrte sa dostávate na samotný vrchol Chopku, ktorý vás prekvapí výdobytkami modernej doby, ktorá sa dostala až takto vysoko.

     Pred vami stojí Rotunda s možnosťou využiť kabínovú lanovku až pod kopec (samozrejme vysoká cena lístka vás neprekvapí, až 11 eur), no vy ste pravý turista tak sa rozhodnete zgúľať strmím terénom bez dopravného prostriedku. To slovo zgúľať je tu náročky, hoci sa mi podarilo spraviť jeden mostík zo stoja (prvýkrát v živote) a raz sa šmyknúť je to naozaj nebezpečný terén vyžadujúci strategické rozhodnutia.

     O pár minút sa dostávate k ďalšej zastávke tvoriacej možnosť využitia sedačkovej lanovky, cenovo lacnejšej (6 eur - študent) no na ten kúsok opäť nezapriete srdce turistu a pokračujete v ceste rozvoniavajúcej ihličím a praskajúcej kôry. 

   A sme tu, poslednýkrát sa zhlboka nadýchnete aby ste si vychutnali koniec jednej z rozprávky, ktorej ste mohli byť súčasťou bez toho aby ste spĺňali podmienku hereckého ducha.

     Mnohí z nás si raz za čas povedia: "to nejde" bez toho aby sa o to aspoň trošku pokúsili. Mám 20 rokov a opotrebované chrupavky na oboch kolenách, dosť sa bojím výšok no včera som našla liek, ako proti tomu bojovať, ktorým je jediné, a to postaviť sa tomu tvárou v tvár a nepodľahnúť strachu ani bolesti, ktorá ma pri dlhej cesta nikdy neprekvapila. Cesta Ďumbier Chopok a dole bez zabolenia kolien a to mám problém niekedy prejsť schodmi. Verte v seba samého a snažte sa užívať si každú jednu sekundu vo vašom živote bez pomyslenia na slovíčko začínajúce predponou "ne" potom objavíte čaro nepoznaného a začnete naozaj žiť tento krásny život :)

Ďumbier - Chopok 

- občas 28 ° a na vrchole necelých 10 °

- terén: skaly, hlina

- možnosť stravovania: Chata Milana Rastislava Štefánika (Ďumbier), Rotunda a reštaurácia v jej bezprostrednej blízkosti, reštaurácia pri sedačkovej lanovke (Chopok) - ceny: od 4 eur vyššie (nezabúdajte na to, že jedlo sa na miesto dostáva horskými nosičmi)

- možnosť prenocovania: Hotel Rotunda (Chopok)

- dopravné prostriedky: kabínková lanovka (11 eur študent) sedačková lanovka (6 eur študent) kolobežka (7 eur na dve hodiny)

   Napriek tomu moju výstroj tvorili kraťasy, tielko, tenký svetrík, šatka, dve minerálne vody, batôškové občerstvenie v podobe koláčov, mäska na energiu a samozrejme vychádzková obuv. Milujete adrenalín? Ja som ho začala milovať... no obuv nepodcente.. ani ja už...

 

Ďakujem za úžasný výlet a prajem krásny deň

 

 

Luc

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Víkendový výber: Kde sú rómske športové talenty dnes

Pravidelná dávka víkendového čítania i tipov na voľné chvíle.


Už ste čítali?